en ENGLISH
eISSN: 2719-3209
ISSN: 0023-2157
Klinika Oczna / Acta Ophthalmologica Polonica
Bieżący numer Archiwum Artykuły w druku O czasopiśmie Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
1/2020
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:
Varia

Kronika nr 22

Danuta Karczewicz
1

1.
II Katedra i Klinika Okulistyki, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Data publikacji online: 2020/04/29
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Budząc się rano, pomyśl, jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować. Marek Aureliusz
Obecna kronika jest bardzo krótka. Ze względu na panującą epidemię koronawirusa Zjazd Okulistów Polskich oraz wiele konferencji zaplanowanych na pierwszą połowę 2020 r. nie mogło się odbyć.
14 grudnia 2019 r. w Rostocku odbyła się pierwsza Niemiecko-Polska Zimowa Konferencja Okulistyczna „I Baltic Sea Eye Conference”. Obrady toczyły się w pięknej neorenesansowej auli Rektoratu Uniwersytetu Rostockiego pod przewodnictwem prof. Thomasa Fuchslugera, dyrektora Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Rostocku, oraz prof. Anny Machalińskiej, kierownik I Katedry i Kliniki Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników konferencji był trwający w centrum Rostocku największy w północnych Niemczech jarmark bożonarodzeniowy w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersytetu.
Do udziału w tym spotkaniu zaproszeni zostali wybitni naukowcy z Polski i Niemiec, którzy zaprezentowali wykłady dotyczące diagnostyki i leczenia chorób rogówki, jaskry, a także chorób siatkówki. W konferencji uczestniczyło ok. 200 okulistów z Polski i Niemiec. Goście mieli możliwość wysłuchania wykładów w języku niemieckim i angielskim oraz skorzystania z polskiego tłumaczenia w czasie rzeczywistym.
Profesor Anna Machalińska miała na konferencji trzy wystąpienia. Pierwszy wykład, inauguracyjny, przybliżył słuchaczom historię i osiągnięcia Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i profil naukowy I Katedry i Kliniki Okulistyki oraz odegrał rolę krótkiego wirtualnego spaceru po Szczecinie. Kolejny wykład dotyczył przeszczepów warstwowych rogówki. Uwagę słuchaczy zwróciły przeszczepienia błony Descemeta (Descemet membrane endothelial keratoplasty – DMEK), które prof. Machalińska wykonuje od dwóch lat. Przeszczepienia te cechują się przede wszystkim mniejszym ryzykiem odrzutu, szybszym procesem gojenia i zdecydowanie niższym astygmatyzmem pooperacyjnym w porównaniu z tradycyjnymi przeszczepami warstwowymi tylnymi, dzięki czemu pacjenci mają szansę na odzyskanie pełnej ostrości wzroku po zabiegu. Ostatni wykład był poświęcony bezpieczeństwu i efektywności terapii doszklistkowej autologicznymi komórkami pobranymi ze szpiku kostnego u pacjentów ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki. Zostały w nim podsumowane...


Pełna treść artykułu...
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe